Dodatki na balkon – Osłony balkonowe, meble, parasole

Ozdobne i praktyczne osłony balkonowe

Dodatkiem, który jest praktyczny i równocześnie stanowi ozdobę balkonu, jest mata balkonowa. Jej walorem praktycznym jest zasłanianie części widoku wnętrza, czyli ochrona naszej prywatności, a także osłanianie od wiatru. Co może być przydatne podczas wspomnianego śniadania – nadal będziemy czuć przyjemne powiewy np. podczas upału, ale to, co leży na stoliku, będzie już od nich w dużej części chronione. Może też pozwolić umieścić na balkonie rośliny, które nie lubią bezpośrednich promieni słonecznych.

Pod względem ozdobnym osłony balkonowe na wymiar oferują naprawdę wiele. Dzięki użyciu fotorealistycznych motywów są w stanie doskonale imitować wiele materiałów – od jednokolorowych ścian lub delikatnej faktury tynku po materiały typu bambus, drewno, cegła i kamień. Estetyczne maty technorattanowe wykonane są natomiast z przeplatanego i mocnego materiału PCV. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na formy bardziej abstrakcyjne. Dodatkowym motywem mogą być (wykonane oczywiście także w sposób fotorealistyczny) zwisające z krawędzi maty kwiaty, zawieszone na nich skrzynki z przeróżnymi roślinami itp.

Osłony balkonowe

Osłony balkonowe są także praktyczne ze względu na sposób ich montażu, użytkowania, demontażu, wymiany itp. Dzięki wykonanym w materiale otworach bardzo prosto się je montuje np. za pomocą trytytek, nie trzeba przekładać ich przez szczeble poręczy, co dodatkowo nie zmienia kształtu nadruku. Daje to także możliwość szybkiego demontażu lub wymiany maty, jeśli chcemy np. zmienić motyw z letniego na zimowy. Nie ma też problemu z czyszczeniem, wystarczy przemycie wilgotną szmatką z odrobiną środka myjącego.

Maty występują także w praktycznej formie materiału, jakim jest prześwitująca siatka. Umożliwia ona obserwowanie tego, co dzieje się za nią, ale tylko z niewielkiej odległości. Na siatce może być wykonany dokładnie taki sam nadruk jak na tradycyjnym rodzaju materiału i będzie on nadal doskonale widoczny (przykładem reklamy na szybach autobusów). Taki materiał też chroni przed podmuchami wiatru, ale jest też częściowo przewiewny, co także będzie jego zaletą, jeśli takiego przewiewu będziemy potrzebowali.

Osłony balkonowe na wymiar

Dekoracyjna osłona balkonowa plus meble, czyli wrażenia razy dwa

To właśnie odczucia dotyczące tej ostatniej możliwości będą dla takich osób najbardziej zaskakujące. Zwykłe śniadanie: kanapki, gotowane jajka, kawa – tyle że przeniesione na balkon nawet przy pomocy stolika i krzeseł stojących na co dzień w mieszkaniu – nabiera zupełnie innego wymiaru, klimatu. Ciepły poranek, słońce, lekki wietrzyk… To musi zrobić wrażenie.

Jakie będzie to niecodzienne dla kogoś wrażenie, gdy zamiast zwykłych mebli wystawimy meble balkonowe? Można powiedzieć, że na pewno podwójne. A jakie będzie ono dla osób, które balkon posiadają, ale nie mieli na nim wcześniej typowych mebli balkonowych? Również spore. To dodatkowe, duże wrażenie spowodowane będzie przez dwa czynniki: po pierwsze wizualne, a po drugie praktyczne.

Meble balkonowe i ich zalety

To, że meble na balkon muszą być praktyczne, wydaje się dosyć oczywiste, szczególnie jeśli chodzi o ilość zajmowanego miejsca podczas użytkowania, przechowywanie (np. łatwe rozkładanie i składanie) i odporność na warunki atmosferyczne. Nie każdemu jednak przyjdzie od razu na myśl, że meble balkonowe, także te najprostsze, minimalistyczne, mogą być po prostu piękne. Będą ozdabiać nasz balkon, a przez to sprawiać, że milej spędzimy na nim czas. Nawet kawa będzie nam bardziej smakować. Także w towarzystwie naszych mile zaskoczonych znajomych.

Rozłożenie takich mebli to jest moment, a jeśli na balkonie mamy wystarczającą ilość miejsca, to nie trzeba ich nawet stamtąd zabierać, np. po skończonym śniadaniu, czy na noc, wystarczy je w razie potrzeby tylko z powrotem złożyć lub przesunąć, bo w przeciwieństwie do mebli domowych nie musimy się martwić w ich przypadku o wilgoć, różnicę temperatur itd. Na pewno warto je każdemu posiadaczowi balkonu polecić.

Przeciwsłoneczny parasol balkonowy

Bardzo dobrym dodatkiem do mebli balkonowych, który umili spędzanie czasu, będzie przeciwsłoneczny parasol balkonowy. Przede wszystkim osłoni on nas przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych (czyli także przed gorącem), a o stopniu tej ochrony zdecyduje wybór materiału, z których parasol jest zrobiony.

Jest to najpraktyczniejsze i proste przeciwsłoneczne rozwiązanie balkonowe. Parasol balkonowy bez problemu złożymy, jeśli będziemy chcieli skorzystać z pełni słońca lub zerwie się bardzo silny wiatr. Tak złożony może pozostać na balkonie, ale też bez problemu schowamy jego górną część w domu. Oprócz walorów praktycznych taki parasol także może ładnie wyglądać i ozdabiać balkon swym kształtem i kolorem.


Dla wielu osób, które w swoich mieszkaniach nie mają balkonów, zaskoczeniem może być wizyta już na takim najzwyklejszym balkonie w bloku. A zaskakujące będą możliwości, które on daje. Chociaż oczywiście każdy wie, że na balkon można wystawić suszarkę na pranie, mieć na nim kwiaty, czy po prostu na niego wyjść.

Zapewne doceniamy nasz balkon, ale może odrobinę nam spowszedniał, czegoś na nim brakuje? A może warto byłoby odkryć go na nowo? Mógłby być na pewno piękniejszy, prawda? Na szczęście nie jest to żaden problem.