Koronawirus mapa

Koronawirus rozprzestrzenia się na całym świecie. Objawy podobne są do typowej grypy. Zagrożenie wirusem COVID-19 mającym źródło pochodzenia z Wuhan w Chinach, obejmuje co raz więcej państw w Europie, w tym najwięcej we Włoszech. Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odkryto 4 marca 2020r. Pacjent znalazł się w szpitalu w Zielonej Górze. Epidemia z czasem minie, gdy opracowana zostanie odpowiednia szczepionka i leki, ale w tej chwili liczba zarażonych pacjentów koronawirusem ciągle rośnie (stan na 17.03.2020 – 182993 osób zarażonych). W tej chwili nie wiadomo czy pogoda ma wpływ na rozwój koronawirusa, jak to ma miejsce w przypadku innych wirusów i przeziębień rozprzesztrzeniających się szczególnie w warunkach zimowych.

Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie?

Występowanie koronawirusa i rozprzestrzenianie się, sprawdzimy na ciągle aktualizowanej mapie koronawirusa. Dzięki firmie Esri Polska, na mapie online dostępnej pod tym adresem, odczytamy ile osób zostało już zarażonych oraz przypadki ile osób zmarło z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Znajduje się tam także lista szpitali zakaźnych w Polsce i lista krajów z potwierdzonymi przypadkami oraz wykres rozwoju koronawirusa od początku epidemii.

Jak chronić się przed koronawirusem

  • higienia – częste mycie rąk
  • odpowiednie nawyki – nie dotykć oczu i nosa
  • nie dzielić się przedmiotami od którch mogłoby nastąpić zakażenie – ręczniki, poszewki, szklanki
  • słuchanie poleceń lekarzy i służb
  • unikanie dużych skupisk ludzi, a gdy już musisz przebywać w tłumie – stosowanie maseczek ochronnych z odpowiednimi filtrami
  • zachowanie odstępów między ludźmi