Mapa wiatru – Kierunek wiatru i siła

Mapa wiatru przedstawia aktualny kierunek i siłę wiatru w Polsce, Europie i w dowolonej lokalizacji na świecie. Prognoza wiatru dzisiaj oraz na kolejne dni. Porywy wiatru oraz bardzo silne wiatry okresowe: huragany, cyklony, monsuny i tornada widoczne na aktualnej mapie wiatru.

Na radarze wiatru można obserwować lokalne wiatry jak halny, fen, zefir oraz prądy powietrza takie jak bryza morska wiejąca w dzień znad morza lub górski wiatr dolinny wiejący w górę. Natomiast pasaty czyli tzw. ciepłe wiatry o umiarkowanej i stałej sile widać szczególnie w strefie zwrotnikowej.

Mapa wiatru

Silne i porywiste wiatry mogą przyczynić się do nadejścia burzy wraz z opadami deszczu. Gwałtowne wichury często nadchodzą wraz z zimnym powietrzem.

Gdzie wieje wiatr – Prognoza i mapa wiatru

Ustawiając wiatromierz w wybranym miejscu na mapie wiatrów, określimy prędkość wiatru wyrażoną w km/h, m/s lub kt oraz kierunek wskazany strzałką i opisany kierunkiem świata. Sprawdź aktualnie gdzie wieje wiatr w Polsce. Meteogramy przedstawiają prognozę wiatru na 10 dni.

Róża wiatrów – Jak określić kierunek wiatru

Wiatr jest to pęd powietrza, poruszający się równolegle lub pod lekkim ukosem do powierzchni ziemi. Kierunek wiatru oznaczany jest stroną świata, z której w danej chwili wieje. Przykładowo: N – wiatr północny, S – południowy, E – wschodni, W – zachodni, SW -wiatr południowo-zachodni itd.

Co to jest róża wiatrów?

Róża wiatrów wskazuje kierunek wiatru w stopniach kątowych, zaczynając pomiar od północy (N)

Róża wiatrów - Róża kierunków
Róża wiatrów

Kierunek wiatru oznacza się za pomocą rękawa – chorągiewki. W domowych warunkach wiatrowskaz kogut, który może być ozdobą na dachu i w ogrodzie.

Wiatromierz kogut na dachu

Jak ocenić siłę wiatru

Siła wiatru czyli prędkość, mierzy się za pomocą różnych przyrządów np. wiatromierz Wilde’a, nowoczesne eletroniczne wiatromierze i czujnik prędkości wiatru tzw. anemometr czaszowy.

Czujnik prędkości wiatru - Anemometr czaszowy
Czujnik prędkości wiatru – Anemometr czaszowy

Siłę wiatru możemy ocenić samodzielnie na podstawie obserwacji różnych miejsc i rzeczy. Wiatr przy powierzchni Ziemi napotyka na wiele przeszkód, tak więc jego prędkość wzrasta wraz z wysokością nad Ziemią. Siła wiatru wykorzystywana jest do napędzania elektrowni wiatrowych.

Obserwacja wiatru:

  • cisza, wiatr słaby – liście drzew i flagi lekko poruszają się, dym unosi się do góry prawie pionowo
  • wiatr umiarkowany – gałązki drzew poruszają się, flagi prostują się
  • wiatr świeży – grubsze gałęzie drzew poruszają się
  • silny – poruszają się duże gałęzie i cienkie pnie, moźe być utrudnione chodzenie
  • burza – łamią się gałęzie i cienkie drzewa, duże drzewa kołysają się
  • orkan – grube pnie mogą zostać połamane lub wyrwane z korzeniem, zrywane są dachy

Najczęściej w użyciu do opisu wiatru jest skala Beauforta.

Radar wiatru ze źródła windy.com.