Opony zimowe czy całoroczne, a kiedy letnie. Kiedy zmienić?

Każda zmiana sezonu wzbudza lawinę pytań wśród kierowców. Wśród nich znajdziemy jedno z najważniejszych – czy warto zmieniać opony letnie na opony zimowe? Jeśli jesteś rozsądnym kierowcą to istnieje tylko jednak odpowiedź – TAK!


Dla właściciela samochodu ważny powinien być nie tylko jego wygląd. Ważne jest również bezpieczeństwo niezależnie od tego jakie warunki pogodowe panują na drodze. To jest możliwe do uzyskania tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zastosujemy odpowiednie ogumienie. Bardzo często porównujemy opony zimowe z letnimi. Zastanawiamy się czy w ogóle jest sens ich zakupu i zmiany. Okazuje się, że różnice są widoczne gołym okiem. Opony zimowe posiadają wiele nacięć na blokach bieżnika (lamele). Poza tym posiadają nieregularne profile, kształty i głębokości. Wszystko z myślą o to, by zadbać o przyczepność. To co jest już dla niektórych z nas nie do zauważenia to mieszanka gumowa, a właściwie jej skład. Dodajmy, że topowi producenci opon zimowych wykonują je ze specjalnych materiałów. To właśnie one są odpowiedzialne za przyczepność samochodu w niskich temperaturach.


Opony zimowe w niskich temperaturach oraz latem

Opony zimowe o wiele lepiej sprawdzają się w niskich temperaturach nawet jeśli jedziemy tylko po suchej nawierzchni. I nie są to jedynie puste hasła, które mają nas skłonić do ich zakupu. Zostały wykonane specjalne testy, które jasno pokazują, że droga hamowania w takich warunkach na oponach zimowych jest krótsza o ok. 30% niżeli na ich letnich odpowiednikach. Na upartego możemy z nich korzystać także latem. Wtedy to musimy liczyć się jednak z wieloma gorszymi parametrami jazdy, np.: gorsza sterowność pojazdu, szybsze zużycie bieżnika czy zwiększona ilość zużywanego paliwa.

2 czy 4 opony zimowe – który zakup będzie lepszy?


Chcąc oszczędzić na zakupach często rozważamy zakup tylko dwóch opon. Czy to dobre rozwiązanie? Posiada ono swoje wady i zalety. Mimo wszystko jest ono odradzane w przypadku, kiedy chcemy kupić dwie opony zimowe i zastosować je na jednej osi pojazdu. Zaletą takiej opcji są lepsze parametry przyspieszania i hamowania. Ale ma ona dużą wadę – zła stabilność na zakrętach. Takie sytuacje są już dość ryzykowne.


W ostateczności, nie mając innej możliwości i mogąc zakupić tylko dwie opony zimowe zastosujmy je na tył samochodu. Dlaczego? Ponieważ przednie opony mamy niejako pod kontrolą w postaci kierownicy. Opony z tyłu nie są już pod naszym panowaniem. Stąd też chcąc uzyskać więcej bezpieczeństwa np. podczas poślizgu warto je tam zamontować.


Opony całoroczne – czy warto kupić?


Coraz więcej znajdziemy właścicieli samochodów, którzy zdecydowali się na opony całoroczne. Czy to faktycznie dobra alternatywa? Z pewnością pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy. Poza tym taki wybór jest w ostateczności polecany osobom, które jeżdżą jedynie po mieście i w dodatku wtedy, kiedy mogą liczyć na odśnieżone drogi. A z tym już bywa różnie.


Z pewnością odradza się takiego wyboru osobom, które dużo podróżują i pokonują długie dystanse. W takich przypadkach opony zimowe są niemalże podstawą bezpiecznej jazdy. A na własnym zdrowiu i życiu jak wiadomo nie warto oszczędzać. Dodajmy jednocześnie, że zakup dobrych opon zimowych może wystarczyć nam na kilka lat.


PODSUMOWANIE


Na ile wyceniasz swoje życie i swoich współpasażerów? Jest dla Ciebie bezcenne? Zatem zainwestuj w opony zimowe, które są gwarancją bezpiecznej jazdy. Mimo tego, że być może zimy nie są już tak ostre jak kilka lat temu to wystarczy jeden dzień, jedna podróż, by stworzyć niebywale niebezpieczeństwo na drodze nie mając ich zamontowanych. Warto kupić opony zimowe nawet jeśli w ciągu sezonu mielibyśmy do czynienia z jednym dniem pełnym opadów śniegu.