Mapa ostrzeżeń pogodowych

Ostrzeżenia pogodowe występują w każdej chwili w różnych miejscach na świecie. W danym miejscu może występować susza, fala upałów i zagrożenia pożarowe, a w innym miejscu naszego globu intensywne opady, zagrożenie powodzią, ulewy i wysoki poziom wód w rzekach. W okresie burzowym lub gdy nadchodzi front atmosferyczny możemy zauwarzyć tereny z ostrzeżeniami burzowymi i burze z piorunami oraz silne porywy wiatru i wichury. W pewnych porach dnia i roku dostaniemy ostrzeżenie przed silną, gestą mgłą w trakcie której widoczność jest ograniczona do kilku metrów i jest zagrożeniem szczególnie dla kierowców.

W lokalizacjach gdzie występują ujemne temperatury musimy liczyć się z ostrzeżeniami przed oblodzeniem i gołoledzią, a na terenach górskich z zagrożeniem lawinowym.
Przy zanieczyszczonym powietrzu na danym terenie zobaczymy alerty smogowe.

Ostrzeżenia pogodowe

Będąc nad morzem lub oceanem możemy sprawdzić czy nie wystąpi zagrożenie wzburzonymi falami. Specjalne ostrzeżenia morskie znajdą na mapie marynarze i żeglarze.

Ciekawym zjawiskiem są burze piaskowe, które występują podczas suszy i silnego wiatru. Potrafią przenieść pył i piach z odległych pól i ograniczyć widoczność. Zdarza się także nadciągający pył znad Sahary, który przemierza tysiące kilometrów i powoduje brudne deszcze.

Mapa zagrożeń

Ostrzeżenia pogodowe na mapie zaznaczono kolorami jako ekstremalne, silne i umiarkowane zagrożenie. Klikając w wybrane miejsce otrzymamy informację o rodzaju zagrożenia pogodowego oraz instrukcję zachowania się podczas zagrożenia. Dzięki mapie można wstępnie przygotować się na niekorzysne warunki pogodowe oraz sprawdzić prognozę zagrożeń pogodowych na najbliższe godziny i dni.

W Polsce ostrzeżenia przed zagrożeniami pogodowymi dostajemy czasami od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w formie SMS-u i jest to tzw. Alert RCB.