Pogoda satelitarna – Aktualna mapa pogody

Pogoda satelitarna i mapa pogodowa przedstawiająca aktualne warunki meteorologiczne w Polsce, Europie i na świecie. Meteo radar z wyborem warstwy i mapy pogodowej.

Prognoza pogody z satelity

Rosnąca liczba satelitów pogodowych, a tym samym zdjęć satelitarnych, pozwala na co raz dokładniejsze prognozowanie pogody.

Satelity przesyłają szeroki zakres danych, w tym wysokiej jakości zdjęcia chmur i burz. Zdjęcia satelitarne służą do obserwacji pogody, przewidywania przemieszcznia się niekorzystnej pogody oraz wczesnego ostrzeżenia przed burzami, cyklonami i huraganami. Satelity dzięki pomiarom na podczerwień są w stanie zmierzyć wysokość chmur oraz temperaturę morza.

Pogoda satelitarna

Dzięki badaczom i meteorologom jakość prognozy w ostatnich latach znacznie się poprawiła z powodu lepszego zrozumienia i sposobów w jakie atmosfera, kontynenty i oceany wchodzą w interakcje ze sobą w perspektywie krótko i długoterminowej oraz w skali lokalnej i globalnej. Pogoda satelitarna, analiza map pogodowych, danych meteorologicznych przez superkomputery, obserwacje i pomiary przez nowoczesne radary meteo sprawia że jakość prognozy pogody jest na wysokim poziomie.

Jak powstaje pogoda satelitarna

Obserwacje pogody z całego świata są scalane przez komputer z siatki którą podzielona jest Ziemia na całej szerokości i długości geograficznej.
Komputer symuluje globalną atmosferę, wytwarza trójwymiarową analizę pogodową na podstawie kilkunastu milionów punktów z siatki, zawierającą pomiary temperatury, ciśnienia powietrza, wilgotności, zachmurzenia i wiatru.

Programy komputerowe modelują pogodę na całym świecie, a zdjęcia pogodowe z satelity mogą zostać automatycznie oznaczone obszarami zagrożonymi burzami, silnym wiatrem lub opadami deszczu.

Większość komercyjnych samolotów posiada instrumenty do pomiarów warunków pogodowych, które automatycznie mierzą, rejestrują i przysyłają dane takie jak ciśnienie atmosferczne, temperatura, prędkość i kierunek wiatru, wilgotność powietrza. Dane pogodowe są transmitowane na Ziemię.

Meteorologiczne satelity na niebie

Satelity geostacjonarne, które zachowują stałą pozycję, badają określny rejon atmosfery i powierzchni Ziemii oraz wykonują zdjęcia satelitarne:

Satelity krążące wokół Ziemii dzięki którym powstaje pogoda satelitarna:

  • NOAA
  • Metop-B
  • Terra
  • ISS – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na której prowadzone są badania naukowe