Radar burzowy to interaktywna mapa pokazująca gdzie jest burza w Polsce i Europie. Szukaj burzy i piorunów na żywo. Radar burz i mapa burzowa z aktualnymi wyładowaniami online.
Gdzie jest burza – Szukaj burzy w Polsce i Europie
Przesuwając mapę, szukaj burzy na żywo w dowolnym miejscu w Polsce i Europie. Zobacz obecnie gdzie jest burza oraz chmury mogące przynieść pogodę burzową, a nawet nawałnicę. Mimo tego, że ostrzegając przed burzami sugeruje się ludziom pozostanie w domach lub jak najszybszy powrót, nie zawsze jest to możliwe. Czasem burza potrafi zastać człowieka w szczerym polu. Zwłaszcza nawałnica, która nadchodzi bardzo szybko. Bywa, że nawet nie ma czasu na to, żeby się zastanowić, co robić, dlatego tak ważna jest edukacja o tym. Nie tylko o tym, co robić, ale też o tym, czego nie robić pod żadnym pozorem podczas wyładowań atmosferycznych.
Dlaczego burza może zastać cię poza domem? To, że nawałnice i komórki burzowe przesuwają się bardzo szybko, to jedno. Druga rzecz to to, że właśnie wychodzisz z pracy, a do domu masz kawał drogi lub odwrotnie. Trzecia rzecz to bezmyślność, na przykład wyjście z dzieckiem lub psem na spacer kiedy widać już chmurę burzową, bo spacer musi być o odpowiedniej porze i długo nie trwa, więc wydaje się, że się zdąży wrócić do domu. Warto więc analizować mapy burzowe i szukać zagrożeń w okolicy.
Radar burzowy może ostrzec przed nadchodzącym zagrożeniem
Ostrzeżenia o tym gdzie jest burza to dzisiaj rzecz wręcz święta. Nie wolno ich ignorować, bo tylko wiedząc odpowiednio wcześniej co się święci, jesteś w stanie zareagować. Poza domem też mieć często dostęp do mapy burz . W samochodzie, pracy, domu, wszędzie możesz słuchać radia, gdzie wiadomości są podawane co godzinę, w tym ostrzeżenia, a nawet gdzie są burze i czy już przeszły. Wszędzie masz przy sobie telefon. Dziś jest to smartfon, czyli telefon z dostępem do internetu. Możesz przeglądać mapy burzowe i radar burzowy na żywo. To tak niewiele, a wiele pozwoli zrobić!
Jednak nie zawsze da się uniknąć spędzenia burzy poza domem. Co jeśli burza cię zastanie na zewnątrz i nie możesz wrócić do domu, bo jesteś daleko, a wyładowania atmosferyczne nasilają się? Przede wszystkim nie panikuj. To najgorsze, co możesz zrobić. Schroń się gdziekolwiek. Okoliczności, miejsce, w którym się znajdziemy mogą być bardzo różne. W środku miasta jest najłatwiej – wystarczy wejść do jakiegokolwiek sklepu, a nawet tramwaju. Czasem da się nawet przetrwać burzę na przystanku. Jednak co jeśli jedziesz akurat samochodem albo jesteś w szczerym polu, w lesie, na łące, nad wodą? W każdej sytuacji rozwiązanie jest inne.
Jak zachować się podczas burzy
Oto kilka pomocnych wskazówek, co robić, a czego nie podczas burzy:
1. Jeśli jedziesz samochodem – zatrzymaj się. Zjedź na parking, nie parkuj pod drzewami.
2. Jeśli jesteś w lesie/parku, natychmiast wyjdź. Pamiętaj, że drzewa to nie tylko zagrożenie uderzenia pioruna, ale też przygniecenia przez spadające, złamane przez wiatr konary. Nie chroń się nigdy pod drzewami.
3. Jeśli jesteś nad wodą, oddal się w inne miejsce. Woda przyciąga pioruny. Przykład owych harcerzy z zeszłego roku pokazuje, że nawet oni, niby uczeni co robić w takiej sytuacji, nie wiedzieli co robić. Uciekli z lasu do wody. Z lasu musieli uciekać, ale woda też nie była dobrym pomysłem. Mimo wszystko jednak większe jest prawdopodobieństwo oberwania złamaną gałęzią niż porażenia piorunem w wodzie. Można powiedzieć, że dzieci wybrały mniejsze zło. W wyjątkowych sytuacjach można sobie na to pozwolić.
4. Jeśli jesteś na pustym polu, łące, pod żadnym pozorem nie uciekaj. Pamiętaj, że pioruny uderzają w najwyższe punkty. W takim pustym miejscu, gdzie nie ma nawet drzewa czy słupa, to ty stajesz się takim najwyższym punktem. Jeśli jeszcze do tego będziesz w ruchu, to piorun może uderzyć. Najlepiej poszukaj zagłębienia terenu, a jeśli takiego nie ma, to gdziekolwiek się połóż. Zakryj czymś głowę przed gradem.
5. Oddal się od wszelkich metalowych rzeczy – poręczy, barierek, ławek.
6. Radar burzowy na telefonie pozwoli określić jak przesuwają się chmury burzowe, gdzie jest deszcz oraz mniej więcej będziemy wiedzieć jak długo trzeba przeczekać burzę. Mapa wyładowań pokaże gdzie są pioruny.
To tylko kilka podstawowych wskazówek i zasad bezpieczeństwa, ale mogących uratować nawet życie. Zwłaszcza jeśli burza złapie cię razem z dzieckiem lub psem, musisz zrobić wszystko, by twoje dziecko lub zwierzę było bezpieczne. Pies bojąc się piorunów, może chcieć ci uciec. Jeśli tak się stanie, nie biegnij za nim. Zacznij go szukać po burzy. Najważniejsze jest, by nie panikować.
Włącz radar burz i myślenie podczas zagrożenia
Ile razy po burzach słychać o tym, że np. konar drzewa spadł na kobietę z wózkiem z dzieckiem? Jak bezmyślnym trzeba być, by spacerować z dzieckiem w czasie burzy i to pod drzewami zamiast się gdziekolwiek schronić lub próbować się chronić właśnie pod drzewami? To jest narażanie dzieci na niebezpieczeństwo. Jak bezmyślnym trzeba być, by organizować wycieczkę czy obóz w lesie, gdy od ponad doby media huczą od ostrzeżeń przed gwałtownymi burzami? Tak właśnie niedawno popisali się organizatorzy obozu harcerskiego w lesie w północno-zachodniej części kraju, gdy przechodziły tam potężne nawałnice, równając ów las z ziemią. Zginęły tam dwie nastoletnie harcerki. Z czyjej winy? Bezmyślnego organizatora, który nie dość, że zignorował ostrzeżenia, to jeszcze nie raczył poinformować służb ratunkowych najbliższej miejscowości o tym obozie. Burze przechodziły w nocy, więc gdyby strażacy wiedzieli o obozie, zdążyliby zrobić ewakuację wcześniej, w ciągu dnia.
Ze wszystkim można sobie poradzić, tylko trzeba myśleć. Pamiętaj, to nie boli, tylko może ci pomóc. W każdej chwili możesz załączyć radar burzowy i zobaczyć gdzie jest burza oraz silny wiatr na mapie pogodowej.