Jakość powietrza w Polsce dzisiaj, mapa zanieczyszczeń i prognoza stanu powietrza na kolejne dni. Masa pyłów na mapie.
Stan powietrza może pogarszać się wraz ze wzrostem ciśnienia atmosferycznego oraz brakiem wiatru na danym obszarze.
Zanieczyszczenie powietrza i smog
Temat smogu jest ostatnio tematem przewodnim wielu mediów, środowisk opiniotwórczych. Co więc powinniśmy o nim wiedzieć? Należy wiedzieć, że w Polsce wielokrotnie przekraczane są dopuszczalne wartości pyłów w powietrzu, między innymi PM2,5, PM10, benzopirenu. Gdzie się przedostają i co powodują takie maleńkie drobinki takich pyłów? Maleńkie drobinki dostają się do układu oddechowego i krwioobiegu, mogą zaatakować każdy narząd ciała.
Benzopiren kumuluje się w organizmie, ma udowodnione silne działanie rakotwórcze. Pojawia się w powietrzu przede wszystkim na skutek spalania węgla i innych paliw stałych tzw. niska emisja. Należy wiedzieć, że najmocniej zanieczyszczone są średnie i małe miejscowości, nawet wsie. W tych miejscach występują najwyższe i rekordowe stężenia zanieczyszczeń. Natomiast spaliny samochodowe mają mniejszy wpływ na powstawanie smogu w Polsce.
Kto jest najbardziej narażony na działanie pyłów i smogu?
Najbardziej na ich działanie narażone są dzieci i osoby starsze. Warto też wiedzieć, że zanieczyszczone powietrze szkodzi najbardziej osobom z chorobami układu krążenia, jak choroba wieńcowa, niewydolność serca czy nadciśnienie tętnicze. Szereg przeprowadzonych badań naukowych dostarcza nam wiele dowodów wskazujących na to, że smog ma negatywny wpływ na nasz układ nerwowy. Może powodować objawy podobne jak ma to miejsce w przypadku choroby Alzheimera. Skąd możemy czerpać informacje o smogu? Mapa i prognozy zanieczyszczeń są dostępne na naszej stronie.