Zima w mieście. Jak spędzać więcej czasu na dworze zimą.

Mroźna zimowa pogoda nie musi być przeszkodą w cieszeniu się przebywaniem na dworze. Tak naprawdę możesz przystosować swoje standardowe aktywności na świeżym powietrzu do zimowych warunków. Ponadto istnieje wiele zajęć na świeżym powietrzu, takich jak wędkarstwo pod lodem, jazda na nartach lub łyżwach, które można uprawiać tylko w okresie zimowym. Jednak aby skorzystać z którejkolwiek z tych czynności, ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiedni sprzęt zimowy, który pomoże utrzymać ciepło i zapewni Ci bezpieczeństwo.

Zima w mieście

Ćwicz na świeżym powietrzu

Chociaż zimno może sprawić, że część treningów, które dotychczas odbywały się na dworze, będziesz musiał przenieść do wewnątrz, to jednak przez większą część zimy dużo aktywności możesz wykonywać na zewnątrz. Na przykład dzięki odpowiedniej odzieży możesz kontynuować bieganie na zewnątrz w najzimniejsze miesiące w roku. Przy odpowiednim sprzęcie i dbałości o pogodę zimowy krajobraz może być świetnym miejscem do ćwiczeń.

Dzięki ciepłym ubraniom możesz także jeździć na rowerze w miesiącach zimowych. Należy jednak uważać na lód na drogach i szlakach. Dobrym pomysłem może być piesze przemierzenie trasy, którą chcesz przejechać rowerem, by upewnić się, że jest wolna od lodu. Na lód naprawdę trzeba uważać – może on doprowadzić do wypadku i obrażeń.

Chodź na spacery

Zimowe miesiące to świetny czas na spacery. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym występują opady śniegu, zimowe spacery mogą zaoferować malownicze piękno. Ponadto świeże zimowe powietrze może być odświeżające i odmładzające. Dzięki ciepłemu płaszczowi, grubej czapce i parze odpowiednich butów, możesz kontynuować długie spacery w zimie.

Upewnij się, że odpowiednio się ubierasz i słuchaj lokalnej prognozy pogody. Jeśli na zewnątrz jest niebezpiecznie zimno lub panuje zimowa pogoda, na przykład burza śnieżna, pozostań w środku. W zależności od tego, gdzie mieszkasz i lokalnej pogody, możesz być w stanie uprawiać piesze wędrówki w miesiącach zimowych. Jednak wiele parków krajobrazowych jest zamkniętych zimą. Również niesprzyjająca pogoda może powodować, że niektóre szlaki są niebezpieczne lub niedostępne, zwłaszcza w terenie pagórkowatym lub górzystym.

Przed pieszą wycieczką skonsultuj się z pracownikami parku krajobrazowego lub parku narodowego, którzy udzielą Ci informacji na temat bezpieczeństwa na szlakach. Część parków krajobrazowych ma swoje strony internetowe i umieszczają na nich informacje o aktualnych warunkach pogodowych i ewentualnym stopniu zagrożenia lawinowego.

Jeśli chcesz iść na spacery poza utartymi ścieżkami, możesz rozważyć chodzenie na rakietach śnieżnych. Pozwoli ci to wybrać się na dłuższe wędrówki po powierzchniach, które nie zostały odśnieżone.

Zabierz swojego psa do parku

Jeśli jesteś właścicielem psa, wizyta w lokalnym parku lub placu dla psów jest świetną okazją do wyjścia na zewnątrz w okresie zimowym. Możesz chodzić z psem lub pobawić się z nim w śniegu. Co więcej, zabawy z psem na zewnątrz zapewnią wam obojgu ciepło! Jeśli odpowiednio opatulicie, zarówno ty, jak i twój pies, będziecie mogli cieszyć się zimą na świeżym powietrzu.

Sierść większości psów zapewnia im wystarczającą naturalną ochronę przed zimnem. Jeśli jednak Twój pies nie jest stworzony do warunków zimowych, możesz kupić swojemu zwierzakowi zimową kamizelkę i buty, które pomogą mu utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Jeśli jest naprawdę bardzo zimno, ogranicz przebywanie swojego psa na zewnątrz, żeby nie doprowadzić do wyziębienia i choroby swojego ulubieńca.

Zadbaj o prace na zewnątrz

Miesiące zimowe oferują szereg wyjątkowych prac domowych, które prawdopodobnie będziesz musiał wykonać. Późną jesienią lub wczesną zimą prawdopodobnie będziesz musiał kilkukrotnie grabić i zbierać liście, które spadły na twoje podwórko. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym jest dużo śniegu, spoczywa na tobie obowiązek dbania o bezpieczeństwo rodziny i przechodniów, nie zapomnij więc o regularnym odśnieżaniu podjazdu czy chodnika i posypywaniu ich piachem lub solą.

Zima w mieście – Lista zajęć na zimę

 • łyżwy – lodowisko pod chmurką, hokej
 • bieganie
 • morsowanie
 • spacery po lesie
 • narty biegowe
 • siłownia pod chmurką
 • jazda na sankach
 • zabawy na świeżym powietrzu, place zabaw
 • imprezy plenerowe, koncerty i jarmarki
 • spacery po mieście, zbocz z trasy – idź inną scieżką niż zawsze
 • w ferie zimowe półkolonie dla dzieci
 • obserwacja ptaków i przyrody
 • obserwacja samolotów
 • fotografowanie ciekawych miejsc i rzeczy
 • kąpiele w basenach termalnych
 • wyprawa do zoo
 • odśnieżanie na rozruszanie

Rusz się! Najtrudniej zrobić pierwszy krok. Jak już zmotywujesz się do działania, będziesz po każdej aktywności zadowolony i odprężony.