Gdzie jest deszcz – Mapa opadów deszczu i śniegu

Gdzie jest deszcz i śnieg przedstawia radar opadów. Aktualne opady deszczu w Polsce i na świecie.

Sprawdź gdzie pada deszcz i aktualne zachmurzenie nieba. Zobacz aktualną prognozę opadów w Twojej miejscowości.

Mapa opadów deszczu w Polsce.Wielkość opadów deszczu i śniegu podana jest w milimetrach na dobę. Do pomiaru opadów stosuje się deszczomierze, które można również zamontować u siebie w domu, a nawet w wersji elektronicznej zsynchronizować ze stacją pogody na której widzimy warunki pogodowe wraz z prognozą pogody.

Opady deszczu powstają w wyniku ogrzewania wody i parowania jej do atmosfery. Para wodna kondensuje się i powstają chmury z których pada deszcz. Taka cyrkulacja powietrza trwa cały czas. W jednym miejscu woda paruje, a w innym miejscu wystąpią opady deszczu. Widać to zresztą na radarze opadów gdzie powstają chmury, a następnie przemieszczają się wraz z wiatrem i prądami powietrza.
Największe opady deszczu w Polsce występują w miesiącach letnich. Według statystyk w miastach częściej pada niż na wiejskich terenach, gdyż w mieście jest więcej pyłów w powietrzu, które kondensują krople wody.

Szukaj burzy - Gdzie jest burza

Gdzie jest deszcz - Gdzie pada deszcz
Radar opadów

Zobacz także opady śniegu na mapie opadów aby odpowiednio przygotować się do warunków zimowych lub zaplanować udany wyjazd na narty w miejsce z dużą pokrywą śnieżną. Śnieg powstaje podczas skupiania się cząsteczek pary wodnej blisko siebie i tworzeniu kryształków lodu ( płatków śniegu ). Proces ten nazywa się resublimacją.
Opady to także mżawka ( krople poniżej 0,5mm ), grad,  krupy ( kuliste ziarenka lodowe, które nie są przezroczyste ) Deszcz ze śniegiem to tzw. opad mieszany. Virga to deszcz który podczas opadu wyparuje zanim zdąży dotrzeć na Ziemię.

Deszcz potocznie:

  • pompa – ulewa
  • słota – długotrwały deszcz
  • siąpanina – drobny deszcz
  • kapuśniaczek – przelotny deszcz o drobnych kroplach
  • oberwanie chmury – krótkotrwały, ulewny deszcz

Gdzie jest deszcz – Pogoda satelitarna

Radar opadów to wizualna i czytelna mapa, która przydaje się na co dzień podczas wycieczek i wyjazdów oraz w pracy i domu. Sprawdzisz gdzie jest deszcz i gdzie teraz pada na mapie deszczu. Prawdopodobnie większość z nas nie lubi deszczu, a woli słoneczne i ciepłe dni. Jednak bez deszczu i pór roku pogoda byłaby nudna i monotonna. Zobacz także radar lotów samolotów, który przyda się w podróży.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...