GDZIE JEST DESZCZ – Radar opadów deszczu i śniegu

Gdzie jest deszcz oraz gdzie pada śnieg pokazuje teraz radar opadów. Godzinowa mapa deszczu przedstawia czy występują aktualnie opady w Polsce. Sprawdź czy pada deszcz lub śnieg na interaktywnej mapie pogodowej. Przesuwaj mapę opadów w wybrane miejsce i sprawdź prognozę dla Twojej miejscowości.

Gdzie pada deszcz teraz oraz czy pada dziś śnieg w Polsce

Wielkość opadów deszczu i śniegu podana jest w milimetrach na dobę. Do pomiaru opadów stosuje się deszczomierze, które można również zamontować u siebie w domu, a nawet w wersji elektronicznej zsynchronizować ze stacją pogody na której widzimy warunki pogodowe wraz z prognozą pogody.

Gdzie jest deszcz - Radar opadów
Radar opadów

Największe opady deszczu w Polsce występują w miesiącach letnich, wtedy też najczęściej występują burze. Według statystyk w miastach częściej pada niż na wiejskich terenach, gdyż w mieście jest więcej pyłów w powietrzu, które kondensują krople wody.

Gdzie jest deszcz – Szukaj opadów na mapie deszczowej

Radar opadów to wizualna i czytelna mapa deszczowa, która przydaje się na co dzień podczas wycieczek i wyjazdów oraz w pracy i domu. Sprawdzisz gdzie jest deszcz i gdzie teraz pada na mapie deszczu. Prawdopodobnie większość z nas nie lubi deszczu, a woli słoneczne i ciepłe dni. Jednak bez deszczu i pór roku pogoda byłaby nudna i monotonna. Zobacz także radar lotów samolotów, na którym jest możliwość sprawdzenia opóźnień i  odwołanych lotów spowodowanych mgłą i burzami.

Rodzaje deszczu

  • pompa – ulewa
  • słota – długotrwały deszcz
  • siąpanina – drobny deszczyk
  • kapuśniaczek – przelotny deszcz o drobnych kroplach
  • oberwanie chmury – krótkotrwały, ulewny deszcz
Mapa opadów deszczu

Radar opadów śniegu

Zobacz także opady śniegu na mapie opadów aby odpowiednio przygotować się do warunków zimowych lub zaplanować udany wyjazd na narty w miejsce z dużą pokrywą śnieżną. Śnieg powstaje podczas skupiania się cząsteczek pary wodnej blisko siebie i tworzeniu kryształków lodu ( płatków śniegu ). Proces ten nazywa się resublimacją.
Opady to także mżawka ( krople poniżej 0,5mm ), grad,  krupy ( kuliste ziarenka lodowe, które nie są przezroczyste ) Deszcz ze śniegiem to tzw. opad mieszany. Virga to opad deszczu lub śniegu, który wyparuje zanim zdąży dotrzeć na Ziemię.

Obieg wody w przyrodzie

Obieg wody w przyrodzie wygląda następująco: opady deszczu powstają w wyniku ogrzewania wody i parowania jej do atmosfery. Para wodna kondensuje się i powstają chmury z których pada deszcz. Następnie woda spływa  z rzek i wód gruntowych i gromadzi się w jeziorach, morzach i oceanach. Taka cyrkulacja wody w przyrodzie trwa cały czas. W jednym miejscu woda paruje, a w innym miejscu wystąpią opady deszczu. Widać to zresztą na radarze opadów gdzie powstają chmury, a następnie przemieszczają się wraz z wiatrem i prądami powietrza. Krążenie wody widać na poniższym schemacie:

Obieg wody w przyrodzie - Schemat