Panele słoneczne – Fotowoltaika w domu – Czy warto?

We współczesnym świecie szczególny nacisk kładzie się na kwestie związane z ochroną środowiska i promowanie ekologicznych technologii oraz energooszczędność obiektów budowlanych. W związku z tym coraz większą popularność zdobywają sobie panele słoneczne, które pomagają tanio wyprodukować prąd, zmniejszyć rachunki za media i ograniczyć wykorzystywanie węgla w gospodarce. Warto więc przyjrzeć się bliżej zagadnieniom związanych z instalacją fotowoltaiki na budynkach jednorodzinnych.

Panele słoneczne

Koszt paneli słonecznych – Kiedy się zwróci?

W budżecie właścicieli domków znaczącą pozycję stanowią koszty ogrzewania i prądu. O ile latem media nie są szczególnie drogie, o tyle zimą prąd potrafi pochłonąć setki, a nawet tysiące złotych miesięcznie. Większość osób stosuje dogrzewanie za pomocą grzejników elektrycznych w okresie mrozów.

Ocieplenie domu pozwala w pewnym stopniu ograniczyć koszty, ale niestety ciepło wciąż stanowi znaczne obciążenie dla kieszeni mieszkańców. Z pomocą właścicielom domów jednorodzinnych przychodzi fotowoltaika, która pomaga znacznie zmniejszyć koszt energii dzięki założeniu paneli słonecznych.

Wprawdzie instalacja paneli kosztuje co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, ale raz zamontowana elektrownia słoneczna działa potem bez problemu przez kilkadziesiąt lat. Ocenia się, że instalacja fotowoltaiczna odpowiednio dobrana do potrzeb mieszkańców zwraca się po dekadzie, a przy wykorzystaniu dofinansowań rządowych i odliczeń od podatku – o parę lat wcześniej.

Panele słoneczne – Czy warto montować instalację fotowoltaiczną?

Panele słoneczne w dzień przetwarzają energię ze słońca na prąd, zaspokajając potrzeby własne mieszkańców. Nadmiar wyprodukowanej energii zostaje sprzedany do sieci ogólnej dzięki podpisaniu specjalnej umowy z dostawcą prądu. W nocy zaś, gdy panele nie pracują, domownicy korzystają z energii dostarczanej przez swojego dostawcę. Dzięki temu właściciel domu staje się tzw. prosumentem, czyli kimś, kto jednocześnie produkuje i zużywa prąd.

Działające panele słoneczne pozwalają na zakup mniejszej ilości energii od dostawcy, a w dodatku zysk ze sprzedanego prądu dodatkowo zasila budżet mieszkańców. Ponadto, zmniejsza się koszt przesyłu energii, a co za tym idzie – obciążenie dla środowiska. Raz zainstalowana fotowoltaika nie wymaga szczególnych zabiegów konserwacyjnych, a zielona inwestycja od razu zaczyna się zwracać.

Z uwagi na wymagania Unii Europejskiej, które dotyczą zwiększenia udziału źródeł energii odnawialnej w produkcji prądu, państwo stara się promować fotowoltaikę. Polacy mogą więc skorzystać z ciekawych dofinansowań do zielonych instalacji, oraz odliczyć sobie koszty założenia paneli słonecznych od podatku. Warto zwrócić także uwagę na ulgę termomodernizacyjną, która wspomaga zarówno elektrownie słoneczne, jak i docieplenia domu.

Mapa nasłonecznienia w Polsce

Sprawdź na mapie nasłonecznienia ile średnio można pozyskać energii z paneli słonecznych na określonym obszarze Polski.

Mapa nasłonecznienia
© 2019 The World Bank, Source: Global Solar Atlas 2.0, Solar resource data: Solargis.

Ilość wytworzonej energii solarnej zależy od warunków pogodowych i nasłonecznienia w danym rejonie. W pochmurne i deszczowe dni uzyskamy mniej energii z paneli słonecznych.

Obniżenie kosztów energii dzięki panelom słonecznym

Panele słoneczne stanowią prosty sposób na obniżenie kosztów życia w domach jednorodzinnych, pozwalając zmniejszać opłaty za energię elektryczną, dostarczając taniego prądu. Panele słoneczne do ogrzewania domu pomogą przynajmniej częściowo obniżyć koszty energii i opału. Ponadto dzięki fotowoltaice promuje się postawę proekologiczną i zmniejsza zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Przed instalacją paneli słonecznych warto przeanalizować dostępne ulgi i dofinansowania, żeby jeszcze bardziej zmniejszyć koszty inwestycji i poprawić stopę zwrotu z fotowoltaiki.

Panele słoneczne na balkon

Panele słoneczne na balkon to dobre rozwiązanie dla mieszakańców w blokach. Montując panele solarne na balustradzie lub nasłonecznionej ścianie balkonu, możemy uzyskać moc kilkuset wat energii ze słońca. Taka energia wystarczy do oświetlenia lamp z żarówkami ledowymi, telewizorów, komputerów i ładowania telefonów komórkowych. W internecie znajdziemy gotowe zestawy solarne do samodzielnego montażu na balkonie, w ogrodzie